Πρώτη συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών Planegg – Μόναχο

Από 29 Απριλίου ως 5 Μαΐου 2015, 4 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ Μούδρου ταξίδεψαν στο προάστιο Planegg στο Μόναχο της Γερμανίας όπου συναντήθηκαν με μαθητές και εκπαιδευτικούς από τις υπόλοιπες χώρες της σχολικής σύμπραξης στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+/KA2. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η παρουσίαση και η σύγκριση των αποτελεσμάτων των εργασιών των μαθητών σε θέματα που αφορούν την κοινωνικοοικονομική κατάσταση που επικρατούσε πριν από τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο στις χώρες που μετέχουν στη σύμπραξη.

Παράλληλα επισκέφτηκαν τοπική έκθεση ιστορικών αρχείων της εποχής εκείνης, παρακολούθησαν τις εκδηλώσεις τις σχετικές με την ημέρα μνήμης για την πορεία θανάτου των κρατουμένων από το στρατόπεδο συγκέντρωσης Νταχάου προς τις Άλπεις στις 26-5-1945, περιηγήθηκαν στο Μόναχο, επισκέφτηκαν το Τεχνολογικό Μουσείο Μονάχου και γνώρισαν την τοπική κουλτούρα αλλά και τον τρόπο διαβίωσης των συνομηλίκων τους καθώς φιλοξενήθηκαν σε γερμανικές οικογένειες.

Οι εργασίες των μαθητών επικεντρώθηκαν σε τρεις άξονες:

• Η κατάσταση στην περιοχή μας εκείνη την περίοδο
  • Οι βαλκανικοί πόλεμοι μέσα από τα σχολικά βιβλία
  • Προπαγάνδα της εποχής (γελοιογραφίες, τραγούδια, κ.α.)

Τις παρουσιάσεις τους μπορείτε να τις δείτε κάνοντας κλικ εδώ

Γράψτε ένα σχόλιο