Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων

Το σχ. έτος 2022-2023, στο μάθημα της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων, Α τάξης, οι μαθητές με συντονίστρια εκπαιδευτικό την κ. Γκάσταρη υλοποίησαν τα παρακάτω προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Λίμνες και βιότοποι της Λήμνου και της Ελλάδας.

Μέσω του προγράμματος διερευνήσαμε τις φυσικές και τεχνητές λίμνες καθώς και τους βιότοπους της Ελλάδας.
Οι μαθητές έμαθαν να ερευνούν, να πειραματίζονται, να καταγράφουν πληροφορίες, να τις επεξεργάζονται, να τις αξιολογούν και να διεξάγουν συμπεράσματα.
Οι συμμετέχοντες βρήκαν πληροφορίες για την δημιουργία των λιμνών αλλά και συγκεκριμένα για την Χορταρόλιμνη της Λήμνου και τις λίμνες Καστοριάς, Ιωαννίνων, Πρεσπών, τις οποίες αποτύπωσαν σε powerpoint.

Σπηλιές και σπήλαια στην Λήμνο και τον Ελλαδικό χώρο.

Μέσω του προγράμματος διερευνήσαμε τις σπηλιές και τα σπήλαια της Ελλάδας και της Λήμνου, πώς σχηματίστηκαν, τι τύποι υπάρχουν, την χλωρίδα και πανίδα των σπηλαίων.
Οι μαθητές ερεύνησαν, κατέγραψαν πληροφορίες, τις επεξεργάστηκαν και τις αξιολόγησαν, παρουσιάζοντας την έρευνά τους σε μια τελική παρουσίαση.