ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ – ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2022-2023

Το 1ο ΕΠΑΛ Μούδρου καλεί τους υποψήφιους για υποβολή αιτήσεων για το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας 2022-2023.
Οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν κατά το σχολικό έτος 2022-23 είναι οι ακόλουθες:
1. Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων
2. Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και κατασκευών
3. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και υπολογιστικών συστημάτων εγκαταστάσεων δικτύων και τηλεπικοινωνιών
4. Τεχνικός Οχημάτων
5. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
Η αίτηση καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά από τους ενδιαφερόμενους στην
διεύθυνση https://e-mathiteia.minedu.gov.gr/ από την από την Δευτέρα 19/9/2022, ώρα 13:00μ.μ. έως και Δευτέρα 26/9/2022 και ώρα 14:00μ.μ.
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά είναι :
Α) Φωτοαντίγραφο :
1. απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑΛ ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
2. πτυχίου ΕΠΑ.Λ. ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
3. ταυτότητας
4. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
5. αποδεικτικού ΑΦΜ
6. γνωμοδότηση ΚΕΔΑΣΥ (πρώην ΚΕΔΔΥ), για τους αποφοίτους του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
7. απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτλων με έγγραφο ισοτιμίας ή και αντιστοίχισης , εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες υπηρεσίες .
Β) Υπεύθυνη δήλωση
Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω δικαιολογητικά θα υποβληθούν ηλεκτρονικά μαζί με την αίτηση συμμετοχής και σύμφωνα με τις οδηγίες που και θα αναρτηθούν στο Πληροφοριακό σύστημα Μαθητείας.
Για οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια στην υποβολή της αίτησης παρακαλώ απευθυνθείτε :
• Στο 1 ο ΕΠΑΛ Μούδρου, τηλ 2254071740, 2254071351 και ώρες 08:00 έως 14.00
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Στο «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» θα εφαρμοστεί το δυικό σύστημα εκπαίδευσης και περιλαμβάνει:
α) πρόγραμμα μάθησης σε εργασιακό χώρο (156 ημέρες) και
β) εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας στη σχολική μονάδα (203 ώρες).
Το ποσοστό αποζημίωσης των μαθητευομένων ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (95%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.