Διδακτική Επίσκεψη στη ΔΕΗ

Στις 20-11-2013 πραγματοποιήθηκε Διδακτική Επίσκεψη της Α΄ Τάξης του Τεχνολογικού τομέα του ΕΠΑΛ Μούδρου στο εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ στην περιοχή του Αυλώνα, με υπεύθυν καθηγητή τον Μιχαηλίδη Δημήτρη, στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας (Project) με θέμα «Ενεργειακός χάρτης Λήμνου».

Οι μαθητές χωρισμένοι σε τρεις ομάδες με βάση τον τρόπο παραγωγής της ηλεκτρικής ενέργειας , «ορυκτά καύσιμα , αιολική ενέργεια και ηλιακή ενέργεια», έθεσαν ερωτήσεις σχετικές με την ηλεκτρική ενέργεια , τον τρόπο παραγωγής και μεταφοράς της , και κατέγραψαν τις απαντήσεις των τεχνικών της ΔΕΗ . Έγινε παρουσίαση των συστημάτων της διανομής της ηλεκτρικής ενέργειας στις περιοχές της Λήμνου και της τροφοδότησης του δικτύου από τα αιολικά πάρκα.

Ευχαριστούμε θερμά την διοίκηση και τους υπαλλήλους της ΔΕΗ για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές μας να δουν από κοντά τις εγκαταστάσεις και να ενημερωθούν για τα ενεργειακά θέματα.