Παρουσίαση project: «Θησαυροί της Λήμνου – Τοπικά προϊόντα»

Οι μαθητές της ομάδας προσανατολισμού Γεωπονίας της Α’ τάξης ΕΠΑΛ ασχολήθηκαν στο πλαίσιο της ερευνητικής εργασίας στη διάρκεια του πρώτου τετραμήνου με τους «Θησαυρούς της Λήμνου», δηλαδή τα τοπικά προϊόντα και τις δυνατότητες καλύτερης αξιοποίησής τους. Μία από τις ομάδες που σχηματίστηκαν ασχολήθηκε με τα αγριοκούνελα που καταστρέφουν τις καλλιέργειες. Η έρευνα κατέληξε σε κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Ξεκινάμε τη δημοσίευση των εργασιών τους με το «μέλι» της Λήμνου και τα «αγριοκούνελα» και ακολουθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα η εργασία για την κτηνοτροφία στη Λήμνο. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε και πάλι το Τμήμα Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας, τον εκπρόσωπο του Μελισσοκομικού Συνεταιρισμού, καθώς και τους καθηγητές όλων των ειδικοτήτων του σχολείου μας για τη βοήθεια και υποστήριξη που προσέφεραν στην ερευνητική προσπάθεια των μαθητών.

Μέσω των παρακάτω συνδέσμων μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών:

Το μέλι της Λήμνου

Τα αγριοκούνελα: Απειλή ή ευκαιρία