Εκπαιδευτική επίσκεψη σε θερμοκήπιο

Επίσκεψη σε θερμοκήπια λαχανικών στην περιοχή του Λιβαδοχωρίου πραγματοποίησαν οι μαθητές στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης «Μία Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ» . Εκ μέρους της οικογενειακής επιχείρησης στην οποία ανήκουν τα θερμοκήπια μας ξενάγησε ο κ. Κώστας Καραμόσχος, πτυχιούχος Τεχνολόγος Γεωπόνος. Ενημερωθήκαμε για τη υδροπονική καλλιέργεια που εφαρμόζει, την χρήση ωφέλιμων εντόμων για την μείωση των εντομοκτόνων, την ολοκληρωμένη φυτοπροστασία, τα αυτόματα συστήματα δροσισμού και σκίασης, τα συστήματα άρδευσης και θέρμανσης των θερμοκηπίων. Με μεγάλη προθυμία και υπομονή μας έκανε ξενάγηση στις εγκαταστάσεις και απάντησε στις ερωτήσεις μας που αφορούσαν τόσο την καλλιέργεια και την διάθεση των προϊόντων αλλά και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει. Θερμές ευχαριστίες για την ευκαιρία εμπλουτισμού των γνώσεων των μαθητών μας που πρόσφερε.