Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Α’ τάξης στη Θεσσαλονίκη

Το ΕΠΑΛ ΜΟΎΔΡΟΥ προτίθεται να πραγματοποιήσει τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης στη Θεσσαλονίκη  από Πέμπτη 26/04/2018 έως και Κυριακή 29/04/2018, στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος σπουδών των μαθημάτων Αρχές Ηλεκτρολογίας, Αρχές Μηχανολογίας, Γεωπονία & Αειφόρος Ανάπτυξη και Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός.

Καλούμε, σύμφωνα με την υπ΄ αρ. 33120/ΓΔ4 /28-2-2017 ΥΑ (ΦΕΚ 681 /τ. Β΄/ 6-3-2017), τα ενδιαφερόμενα ταξιδιωτικά γραφεία να υποβάλουν κλειστές προσφορές στο σχολείο, κατά προτίμηση με e-mail με την ένδειξη «Προσφορά για την Εκπαιδευτική εκδρομή της Α΄ τάξης του ΕΠΑΛ Μούδρου» μέχρι την Πέμπτη 22 Μαρτίου 2018, ώρα 12.00 το μεσημέρι .

Οι προσφορές θα είναι κλειστές και σε αυτές θα αναγράφεται το κόστος των ακτοπλοϊκών ξεχωριστά, καθώς και το υπόλοιπο κόστος της εκδρομής συνολικά και η επιβάρυνση ανά μαθητή. Επίσης, θα πρέπει να αναγράφεται το όνομα και η κατηγορία του ξενοδοχείου.

Αριθμός μαθητών: 10

Αριθμός συνοδών καθηγητών: 2

Ημερομηνία πραγματοποίησης εκδρομής:  26/04/2018  έως  και  29/04/2018.

Προορισμός: Θεσσαλονίκη (και μετακινήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί).

Διανυκτερεύσεις: Τρεις (3) διανυκτερεύσεις στη Θεσσαλονίκη.

Μεταφορικά  μέσα  –  προδιαγραφές :

1. Πλοίο από το λιμάνι της Μύρινας ως το λιμάνι της Καβάλας την Πέμπτη 26/04/2018 στις 08:00 και από το λιμάνι της Καβάλας προς τo λιμάνι της Μύρινας την Κυριακή 29/04/2018 στις 16:00,  σε οικονομική θέση. Να σημειωθεί ότι οι καθηγητές έχουν έκπτωση 50% στα εισιτήρια της Hellenic Seaways  και από τους 10 μαθητές οι 2 είναι πολύτεκνοι.
  2. Λεωφορείο για μετακίνηση των μαθητών από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη και το αντίστροφο  επιστροφή από Θεσσαλονίκη προς Καβάλα και για όλες τις μετακινήσεις.
  3. Λεωφορείο στη διάθεση των μαθητών σε όλη τη διάρκεια της ημέρας για επισκέψεις και άλλες μετακινήσεις χωρίς επιπλέον κόστος.
  4. Το λεωφορείο πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένο από ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια  οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενο κλπ), καθώς και να πληροί όλες  τις προϋποθέσεις ασφάλειας για μετακίνηση μαθητών (ζώνες ασφάλειας, έμπειροι οδηγοί  κλπ).
  5. Το λεωφορείο θα ελεγχθεί από την Τροχαία πριν την αναχώρηση των εκδρομέων.

Προδιαγραφές  ξενοδοχείου :

1. Ξενοδοχείο κατηγορίας τουλάχιστον τριών αστέρων, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
  2. Να υπάρχει θέρμανση / κλιματισμός και ζεστό νερό στα δωμάτια.
  3. Τρεις διανυκτερεύσεις με πρωινό
  4. Τα δωμάτια που θα απαιτηθούν είναι 2 τρίκλινα και 2 δίκλινα για τους μαθητές  και 2 μονόκλινα για τους καθηγητές, όλα στον ίδιο όροφο και κοντά μεταξύ τους.
  5. Στην προσφορά του Ταξιδιωτικού Γραφείου πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται το όνομα του ξενοδοχείου, καθώς και ο ακριβής αριθμός δίκλινων και τρίκλινων δωματίων.

Επιπρόσθετες απαιτήσεις :

1. Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία .
  2. Ασφάλιση που να καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.
  3. Με κάθε προσφορά, να κατατεθεί στο σχολείο από το ταξιδιωτικό γραφείο και Υπεύθυνη Δήλωση  ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  4. Το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με την εκδρομή από τα ταξιδιωτικά γραφεία που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.
  5. Εφόσον για κάποια σοβαρή αιτία (φυσική καταστροφή κλπ) δεν πραγματοποιηθεί η εκδρομή, το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα να ζητήσει την επιστροφή ολόκληρου του ποσού της προκαταβολής.
  6. Σε περίπτωση τροποποίησης των δρομολογίων ή απεργίας των πλοίων να υπάρξει αντίστοιχη τροποποίηση των ημερομηνιών της εκδρομής, χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.
  7. Σε περίπτωση που το πρακτορείο αθετήσει τη συμφωνία, υποχρεούται να επιστρέψει ολόκληρο το ποσό των χρημάτων που έχει  λάβει.
  8. Δωρεάν συμμετοχή των συνοδών εκπαιδευτικών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗΣ  ΕΚΔΡΟΜΗΣ  Α΄ ΕΠΑΛ ΜΟΥΔΡΟΥ 2018

ΣΤΗ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 26/04/2018  – 29/04/2018

Πέμπτη 26/04

08:00 : Αναχώρηση από το λιμάνι της Μύρινας στη Λήμνο με το πλοίο Πήγασος. Άφιξη στις 12:30.

13:00 : Εκπαιδευτική επίσκεψη στα εργαστήρια Ηλεκτρολογίας & Μηχανολογίας του ΤΕΙ Καβάλας.

14:00 : Αναχώρηση για Θεσσαλονίκη. Άφιξη στις 16:00. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο & έξοδος για φαγητό.

19:30 : Επίσκεψη σε θέατρο για παρακολούθηση θεατρικής παράστασης ή επίσκεψη σε κινηματογράφο για παρακολούθηση ταινίας και επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Παρασκευή 27/04

08:00 : Πρωινό στο ξενοδοχείο.

09:00 : Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Λευκό Πύργο και στο Μουσείο του.

11:30 : Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο Σταυρούπολης.

14:00 : Φαγητό σε παρακείμενη ταβέρνα.

17:00 : Περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης.

19:00 : Επίσκεψη σε escape rooms.

21:00 : Βραδινό φαγητό και επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Σάββατο 28/04

08:00 : Πρωινό στο ξενοδοχείο.

09:00 : Περιήγηση σε αξιοθέατα της πόλης: Καμάρα – Ροτόντα – Ομπρέλες του Ζογγολόπουλου – άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου κλπ.

13:00 : Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Τεχνολογίας NOESIS.

15:00 : Επίσκεψη στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos (φαγητό).

18:00 : Επίσκεψη στον παρακείμενο πολυχώρο Magic Park. Επιστροφή στο ξενοδοχείο για ξεκούραση.

21:00 : Βραδινό φαγητό και επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Κυριακή 29/04

09:00 : Πρωινό στο ξενοδοχείο.

10:00 : Αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

12:30 : Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αμφίπολης.

14:30 : Άφιξη στην Καβάλα. Μεσημεριανό γεύμα στην Καβάλα.

16:00 : Αναχώρηση από το λιμάνι της Καβάλας για το λιμάνι της Μύρινας με το πλοίο Πήγασος.

20:30 : Άφιξη στο λιμάνι της Μύρινας.

Ο  Διευθυντής                                                                      Ο Υπεύθυνος   Καθηγητής

Πορφύρης Χαράλαμπος                                                                Σιδηρόπουλος Λάζαρος