Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εξαήμερη εκδρομή στα Ιωάννινα – Θεσσαλονίκη

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ   ΛΥΚΕΙΟ   ΜΟΥΔΡΟΥ

Τ.Κ. 81401  ,  ΜΟΥΔΡΟΣ

ΤΗΛ: 2254071351  –  FAX: 2254071740                                                            Μούδρος,  13-12-2019

e-mail :  mail@1epal-moudr.les.sch.gr

Δικτυακός Τόπος: http://1epal-moudr.les.sch.gr

Πρόσκληση  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος  για  εξαήμερη εκδρομή  στα Ιωάννινα – Θεσσαλονίκη

Το ΕΠΑΛ ΜΟΥΔΡΟΥ προτίθεται να πραγματοποιήσει εξαήμερη εκδρομή της Γ΄ τάξης με διαμονή στις πόλεις Ιωάννινα & Θεσσαλονίκη  από Τρίτη 17/03/2020 έως και Κυριακή 22/03/2020.

Καλούμε, σύμφωνα με την υπ΄ αρ. 33120/ΓΔ4 /28-2-2017 ΥΑ (ΦΕΚ 681 /τ. Β΄/ 6-3-2017),  τα ενδιαφερόμενα ταξιδιωτικά γραφεία να υποβάλουν κλειστές προσφορές στο σχολείο μέσω e-mail με την ένδειξη
«Προσφορά για την εκδρομή της Γ΄ τάξης του ΕΠΑΛ Μούδρου»
μέχρι την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 10:30 το πρωί.
Οι προσφορές θα είναι κλειστές και σε αυτές θα αναγράφεται το κόστος των ακτοπλοϊκών ξεχωριστά, καθώς και το υπόλοιπο κόστος της εκδρομής συνολικά και η επιβάρυνση ανά μαθητή. Επίσης, θα πρέπει να αναγράφεται το όνομα και η κατηγορία του ξενοδοχείου και ο αριθμός δωματίων.

Αριθμός μαθητών: 11
Αριθμός συνοδών καθηγητών: 2
Ημερομηνία πραγματοποίησης εκδρομής:  17/03/2020  έως  και  22/03/2020.
Προορισμός: Ιωάννινα – Θεσσαλονίκη (και μετακινήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί).
Διανυκτερεύσεις: Τρεις (3) διανυκτερεύσεις στα Ιωάννινα και δύο (2) στη Θεσσαλονίκη.

Μεταφορικά  μέσα  –  προδιαγραφές :

1. Πλοίο από το λιμάνι της Μύρινας ως το λιμάνι της Καβάλας την Τρίτη 17/03/2020 στις 08:00 και από το λιμάνι της Καβάλας προς τo λιμάνι της Μύρινας την Κυριακή 22/03/2020 στις 16:00.
  2. Λεωφορείο για μετακίνηση των μαθητών από Καβάλα προς Ιωάννινα-Καστοριά-Πέλλα-Ημαθία & επιστροφή από Θεσσαλονίκη στην Καβάλα. Επίσης, το λεωφορείο να είναι στη διάθεση των μαθητών σε όλη τη διάρκεια της ημέρας για επισκέψεις και άλλες μετακινήσεις κατά τη διάρκεια του ταξιδιού χωρίς επιπλέον κόστος.
  3. Το λεωφορείο πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένο από ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια  οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενο κλπ), καθώς και να πληροί όλες  τις προϋποθέσεις ασφάλειας για μετακίνηση μαθητών (ζώνες ασφάλειας, έμπειροι οδηγοί  κλπ).
  4. Το λεωφορείο θα ελεγχθεί από την Τροχαία πριν την αναχώρηση των εκδρομέων.

Προδιαγραφές  ξενοδοχείου :

1. Ξενοδοχείο κατηγορίας τουλάχιστον τριών αστέρων, μέσα στα Γιάννενα και στο κέντρο της Θες/νίκης.
  2. Να υπάρχει θέρμανση / κλιματισμός και ζεστό νερό στα δωμάτια.
  3. Πέντε διανυκτερεύσεις με πρωινό.
  4. Τα δωμάτια που θα απαιτηθούν είναι 3 τρίκλινα και 1 δίκλινο για τους μαθητές και 2 μονόκλινα για τους καθηγητές, όλα στον ίδιο όροφο και κοντά μεταξύ τους.
  5. Στην προσφορά του Ταξιδιωτικού Γραφείου πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται το όνομα του ξενοδοχείου, καθώς και ο ακριβής αριθμός δίκλινων και τρίκλινων δωματίων.

Επιπρόσθετες απαιτήσεις :

1. Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία .
  2. Ασφάλιση που να καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.
  3. Με κάθε προσφορά, να κατατεθεί στο σχολείο από το ταξιδιωτικό γραφείο και Υπεύθυνη Δήλωση  ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  4. Το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με την εκδρομή από τα ταξιδιωτικά γραφεία που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.
  5. Εφόσον για κάποια σοβαρή αιτία (φυσική καταστροφή κλπ) δεν πραγματοποιηθεί η εκδρομή, το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα να ζητήσει την επιστροφή ολόκληρου του ποσού της προκαταβολής.
  6. Σε περίπτωση τροποποίησης των δρομολογίων ή απεργίας των πλοίων να υπάρξει αντίστοιχη τροποποίηση των ημερομηνιών της εκδρομής, χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.
  7. Σε περίπτωση που το πρακτορείο αθετήσει τη συμφωνία, υποχρεούται να επιστρέψει ολόκληρο το ποσό των χρημάτων που έχει  λάβει.
  8. Δωρεάν συμμετοχή των συνοδών εκπαιδευτικών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΕΞΑΗΜΕΡΗΣ  ΕΚΔΡΟΜΗΣ  Γ΄ ΕΠΑΛ ΜΟΥΔΡΟΥ 2020

ΣΤΗ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 17/03/2020  – 22/03/2020

Τρίτη 17/03/2020
08:00 : Αναχώρηση από το λιμάνι της Μύρινας με το πλοίο Πήγασος. Άφιξη στην Καβάλα στις 12:30.
Το απόγευμα άφιξη στα Γιάννενα και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Αναγνωριστική βόλτα στην πόλη.

Τετάρτη 18/03/2020
Πρωινό στο ξενοδοχείο. Επίσκεψη στο μουσείο των Κέρινων Ομοιωμάτων Βρέλλη, στο σπήλαιο του Περάματος και στο κάστρο της πόλης, δίπλα στη λίμνη Παμβώτιδα. Περιήγηση στην πόλη των Ιωαννίνων.

Πέμπτη 19/03/2020
Πρωινό στο ξενοδοχείο. Αναχώρηση για Καστοριά. Επίσκεψη στη σπηλιά του Δράκου. Γεύμα σε εστιατόριο στην Καστοριά. Βόλτα στην πόλη, δίπλα στη λίμνη Ορεστιάδα. Επιστροφή στα Ιωάννινα.

Παρασκευή 20/03/2020
Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για τον Άγιο Νικόλαο Ημαθίας. Μεσημεριανό φαγητό.
Επίσκεψη στα Λουτρά Πόζαρ του Νομού Πέλλας. Αναχώρηση για Θεσσαλονίκη.
Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.

Σάββατο 21/03/2020
Πρωινό στο ξενοδοχείο. Περιήγηση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Βόλτα στην παραλιακή. Επίσκεψη στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos. Μεσημεριανό φαγητό και ελεύθερος χρόνος για αγορές.

Κυριακή 22/03/2020
Πρωινό στο ξενοδοχείο. Αναχώρηση για Καβάλα. Βόλτα και μεσημεριανό φαγητό.
16:00 : Αναχώρηση από το λιμάνι της Καβάλας για το λιμάνι της Μύρινας με το πλοίο Πήγασος.
20:30 : Άφιξη στο λιμάνι της Μύρινας.

Ο  Διευθυντής                                                                                      Ο Υπεύθυνος   Καθηγητής

Πορφύρης Χαράλαμπος                                                                            Σιδηρόπουλος Λάζαρος