Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη (Β ΕΠΑΛ)

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ   ΛΥΚΕΙΟ   ΜΟΥΔΡΟΥ

Τ.Κ. 81401  ,  ΜΟΥΔΡΟΣ

ΤΗΛ: 2254071351  –  FAX: 2254071740                                                            Μούδρος,  12-03-2019

e-mail :  mail@1epal-moudr.les.sch.gr

Δικτυακός Τόπος: http://1epal-moudr.les.sch.gr

Πρόσκληση  εκδήλωσης  ενδιαφέροντος
για  τετραήμερη  εκπαιδευτική επίσκεψη  στη Θεσσαλονίκη

Το ΕΠΑΛ ΜΟΥΔΡΟΥ προτίθεται να πραγματοποιήσει τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης στη Θεσσαλονίκη  από Πέμπτη 11/04/2019 έως και Κυριακή 14/04/2019, στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος σπουδών των μαθημάτων των τομέων του ΕΠΑΛ: Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις, Θερμοδυναμική, Περιβάλλον και Γεωργία καθώς και Τεχνολογία Τροφίμων.

Καλούμε, σύμφωνα με την υπ΄ αρ. 33120/ΓΔ4 /28-2-2017 ΥΑ (ΦΕΚ 681 /τ. Β΄/ 6-3-2017),  τα ενδιαφερόμενα ταξιδιωτικά γραφεία να υποβάλουν κλειστές προσφορές στο σχολείο μέσω e-mail με την ένδειξη «Προσφορά για την Εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ τάξης του ΕΠΑΛ Μούδρου»

μέχρι την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019, ώρα 12:30 το μεσημέρι .

Οι προσφορές θα είναι κλειστές και σε αυτές θα αναγράφεται το κόστος των ακτοπλοϊκών ξεχωριστά, καθώς και το υπόλοιπο κόστος της εκδρομής συνολικά και η επιβάρυνση ανά μαθητή.
Επίσης, θα πρέπει να αναγράφεται το όνομα και η κατηγορία του ξενοδοχείου και ο αριθμός δωματίων.

Αριθμός μαθητών: 17

Αριθμός συνοδών καθηγητών: 2

Ημερομηνία πραγματοποίησης εκδρομής:  11/04/2019  έως  και  14/04/2019.

Προορισμός: Θεσσαλονίκη-Έδεσσα (και μετακινήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί).

Διανυκτερεύσεις: Τρεις (3) διανυκτερεύσεις στη Θεσσαλονίκη.

Μεταφορικά  μέσα  –  προδιαγραφές :

1. Πλοίο από το λιμάνι της Μύρινας ως το λιμάνι της Καβάλας το Πέμπτη 11/04/2019 στις 08:00 και από το λιμάνι της Καβάλας προς τo λιμάνι της Μύρινας την Κυριακή 14/04/2019 στις 16:00,  σε οικονομική θέση. Να σημειωθεί ότι οι καθηγητές έχουν έκπτωση 50% στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια.
  2. Λεωφορείο για μετακίνηση των μαθητών από Καβάλα προς Έδεσσα-Υδροηλεκτρικό Εργοστάσιο Άγρα-Θεσσαλονίκη και επιστροφή από Θεσσαλονίκη μέσω Δράμας για Καβάλα. Επίσης, το λεωφορείο να είναι στη διάθεση των μαθητών σε όλη τη διάρκεια της ημέρας για επισκέψεις και άλλες μετακινήσεις στη Θεσσαλονίκη χωρίς επιπλέον κόστος.
  3. Το λεωφορείο πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένο από ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια  οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενο κλπ), καθώς και να πληροί όλες  τις προϋποθέσεις ασφάλειας για μετακίνηση μαθητών (ζώνες ασφάλειας, έμπειροι οδηγοί  κλπ).
  4. Το λεωφορείο θα ελεγχθεί από την Τροχαία πριν την αναχώρηση των εκδρομέων.

Προδιαγραφές  ξενοδοχείου :

1. Ξενοδοχείο κατηγορίας τουλάχιστον τριών αστέρων, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
  2. Να υπάρχει θέρμανση / κλιματισμός και ζεστό νερό στα δωμάτια.
  3. Τρεις διανυκτερεύσεις με πρωινό.
  4. Τα δωμάτια που θα απαιτηθούν είναι 5 τρίκλινα και 1 δίκλινο για τους μαθητές και 2 μονόκλινα για τους καθηγητές, όλα στον ίδιο όροφο και κοντά μεταξύ τους.
  5. Στην προσφορά του Ταξιδιωτικού Γραφείου πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται το όνομα του ξενοδοχείου, καθώς και ο ακριβής αριθμός δίκλινων και τρίκλινων δωματίων.

Επιπρόσθετες απαιτήσεις :

1. Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία .
  2. Ασφάλιση που να καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.
  3. Με κάθε προσφορά, να κατατεθεί στο σχολείο από το ταξιδιωτικό γραφείο και Υπεύθυνη Δήλωση  ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  4. Το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με την εκδρομή από τα ταξιδιωτικά γραφεία που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.
  5. Εφόσον για κάποια σοβαρή αιτία (φυσική καταστροφή κλπ) δεν πραγματοποιηθεί η εκδρομή, το σχολείο διατηρεί το δικαίωμα να ζητήσει την επιστροφή ολόκληρου του ποσού της προκαταβολής.
  6. Σε περίπτωση τροποποίησης των δρομολογίων ή απεργίας των πλοίων να υπάρξει αντίστοιχη τροποποίηση των ημερομηνιών της εκδρομής, χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.
  7. Σε περίπτωση που το πρακτορείο αθετήσει τη συμφωνία, υποχρεούται να επιστρέψει ολόκληρο το ποσό των χρημάτων που έχει  λάβει.
  8. Δωρεάν συμμετοχή των συνοδών εκπαιδευτικών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ  Β΄ ΕΠΑΛ ΜΟΥΔΡΟΥ 2019  ΣΤΗ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 11/04/2019  – 14/04/2019

Πέμπτη 11/04/2019

08:00 : Αναχώρηση από το λιμάνι της Μύρινας στη Λήμνο με το πλοίο Πήγασος. Άφιξη στις 12:30.
14:30 : Άφιξη στη Θεσσαλονίκη, φαγητό σε ταβέρνα και κατόπιν τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.
18:00 : Επίσκεψη σε escape rooms.
19:00 : Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης ή κινηματογραφικής ταινίας.

Παρασκευή 12/04/2019

08:00 : Πρωινό στο ξενοδοχείο.
10:00 : Επίσκεψη στο εκπαιδευτικό αγρόκτημα της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής.
12:00 : Επίσκεψη στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos για ψώνια και μεσημεριανό.
16:00 : Επίσκεψη στον παρακείμενο πολυχώρο Magic Park.

Σάββατο 13/04/2019

08:00 : Πρωινό στο ξενοδοχείο.
09:00 : Αναχώρηση για το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο του Άγρα. Άφιξη στις 11:00 και ξενάγηση.
13:00 : Βόλτα στην Έδεσσα-Καταρράκτες. Μεσημεριανό γεύμα.
18:00 : Βόλτα στην παραλία και ξενάγηση με το τουριστικό λεωφορείο της πόλης.

Κυριακή 14/04/2019

09:00 : Πρωινό στο ξενοδοχείο.
10:00 : Αναχώρηση από το ξενοδοχείο για Δράμα.
12:00 : Άφιξη στην Δράμα. Περιήγηση στην πόλη.
14:00 : Αναχώρηση για Καβάλα. Μεσημεριανό φαγητό.
16:00 : Αναχώρηση από το λιμάνι της Καβάλας για το λιμάνι της Μύρινας με το πλοίο Πήγασος.
20:30 : Άφιξη στο λιμάνι της Μύρινας.

Ο  Διευθυντής                                                                      Ο Υπεύθυνος   Καθηγητής

Πορφύρης Χαράλαμπος                                                           Σιδηρόπουλος Λάζαρος