Περιβαλλοντική Αγωγή – Εξοικονόμηση Ενέργειας

Το σχολικό έτος 2010-2011 στο 1ο ΕΠΑΛ Μούδρου από τους εκπαιδευτικούς Μιχαηλίδη Δημήτρη και Αναστασία Ζώη πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής με τίτλο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τους τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και κυρίως να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα σπατάλης ενέργειας, ρύπανσης του περιβάλλοντος και ενεργειακού σχεδιασμού των κτιρίων.

Κατά την έναρξη του προγράμματος πραγματοποιήθηκε μια μικρή έρευνα για τις προηγούμενες γνώσεις των μαθητών τα αποτελέσματα της οποίας φαίνονται εδώ.

Κατά την διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις και συζητήσεις για τις θεματικές ενότητες των παρακάτω συνδέσμων.

10+1 τρόποι εξοικονόμησης ενέργειας

Αλήθειες και ψέματα για τις λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας

Φωτοβολταϊκά συστήματα

Αιολική Ενέργεια

Βιοκαύσιμα

Γεωθερμία

Ανακύκλωση

Κομποστοποίηση (.ppt της κας Ελένης Δουλάμη, Χημικού Μηχανικού)

Την τελική παρουσίαση του προγράμματος μπορείτε να την δείτε εδώ.

Χάρτης που δημιουργήθηκε για τους σκοπούς του προγράμματος:

Γράψτε ένα σχόλιο