Εκπαιδευτική επίσκεψη στο κτήμα Χατζηγεωργίου

Την Παρασκευή 12-04-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τομέα Γεωπονίας του ΕΠΑΛ Μούδρου με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Δερβίση, κ. Ταμπάκη και κ. Χονδρούδη, στο πλαίσιο των μαθημάτων τους, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κτήμα Χατζηγεωργίου, στο Καρπάσι.
Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους όμορφους χώρους του Οινοποιείου, ενημερώθηκαν για τα διαφορετικά είδη οινοποίησης, τη διαδικασία της αλκοολικής ζύμωσης, τον εξοπλισμό του οινοποιείου, την εμφιάλωση και τις συνθήκες αποθήκευσης και παλαίωσης των κρασιών. Έμαθαν επίσης για τις δύο εξαιρετικές τοπικές ποικιλίες σταφυλιών, από τις οποίες γίνονται τα υπέροχα ΠΟΠ κρασιά της Λήμνου.
Η ξενάγηση έκλεισε με κέρασμα, ενός υπέροχου αρωματικού χυμού σταφυλιού!
Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του Κτήματος Χατζηγεωργίου
για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μας, τη θερμή φιλοξενία τους και την προθυμία να λύσουν τις δεκάδες απορίες των μαθητών μας!